Vivat Akademia
Periodyk Akademii Górniczo-Hutniczej
26 maj 2024

Rektor AGH laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej

8 września 2010 podczas uroczystej Gali Małopolskiej Nagrody Gospodarczej, odbywającej się w trakcie XX Forum Ekonomicznego w Krynicy, Rektor AGH, prof. Antoni Tajduś, otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnienie – Małopolską Nagrodę Gospodarczą.

Nagroda, którą wręczył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, została przyznana po raz drugi w historii. Jest ona podziękowaniem i wyrazem docenienia dla laureatów za znaczący wkład w rozwój gospodarczy regionu.

W uzasadnieniu i biogramie zamieszczonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego napisano: „Prof. dr. hab. inż. Antoni Józef Tajduś – od 2005 rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Został nagrodzony tytułem «Małopolanina Roku 2009», w uznaniu zasług za utworzenie w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego UE pierwszego ogólnopolskiego Węzła Wiedzy i Innowacji CC PolandPlus z siedzibą w Krakowie – największego projektu badawczego wartości około 2 miliardów euro”. Za projekt ten w 2009 roku AGH otrzymało również specjalne wyróżnienie w Konkursie „Lider Małopolski 2009” jako najlepsze przedsięwzięcia 2009 roku, które wpłynęło na dynamiczny rozwój regionu. Rektor zaangażowany jest we współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim i władzami województwa małopolskiego w realizacji przedsięwzięć służących rozwojowi gospodarczemu Małopolski (m.in. budowę małopolskiej sieci szerokopasmowej). Dzięki aktywnej postawie Rektora Akademia Górniczo-Hutnicza pozyskała środki europejskie na szereg inwestycji i projektów służących rozwojowi Akademii jako wiodącego ośrodka naukowego w regionie w dziedzinach związanych z takimi dziedzinami jak: czysta energia, informatyka, automatyka, nanotechnologie.

Wśród tegorocznych laureatów, poza Rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, znaleźli się: Pan Krzysztof Pawiński – prezes Zarządu Grupy Maspex Wadowice, Pan Marek Grodziński – dyrektor Centrum BPO Capgemini w Polsce i Pan Krzysztof Witkowski – prezes Zarządu Bruk-Bet. (red)

fot. Małgorzata Wolak
fot. Małgorzata Wolak
fot. Małgorzata Wolak