Drodzy Absolwenci
- Szczegóły
- Kategoria: Numer 13
- 17 czerwiec 2015
Minęła zima, którą trudno nazwać zimą, a więc teraz wraz z nadchodzącą wiosną pragniemy Wam drodzy Wychowankowie , Absolwenci, przekazać w niniejszym numerze ożywcze wiosenne wiadomości o tym, co nas bardzo istotnego czeka w tym roku, roku Jubileuszu 70-lecia Stowarzyszenia Wychowanków AGH, które jak wiadomo jest najstarszym tego rodzaju Stowarzyszeniem działającym w kraju. Nie tak dawno bowiem na Jubileusz 65-lecia SW AGH pisaliśmy (co warto powtórzyć), iż Stowarzyszenie od zarania swojej działalności było i jest otaczane przez władze uczelni wielką troską, za co urzędującym Rektorom i władzom publicznie, tak od serca gorąco dziękujemy.
Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Wychowanków AGH powstało dzięki usilnym staraniom wielu jej absolwentów, którzy ukończyli studia przed 1939 rokiem, a po okresie wojennym ofiarnie podjęli ciężar odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Stowarzyszenie Asystentów Akademii Górniczej utworzone w 1923 roku zwołało na 8 grudnia 1945 roku do Krakowa zjazd wychowanków. Nasi koledzy, założyciele stowarzyszenia w nazwie zaakcentowali „Wychowankowie”, a nie „Absolwenci”, dla szczególnego podkreślenia wychowawczej roli uczelni, mającej swoje źródła w trudzie, patriotyzmie i solidarności zawodowej.
Pisząc o planowanym programie obchodów jubileuszu naszego stowarzyszenia zachęcamy Was do aktywnego włączenia się w jego organizację, tak abyście uczestnicząc w jego obchodach doznali wielu niecodziennych przeżyć, a przede wszystkim ciepłych i serdecznych spotkań koleżeńskich w murach kochanej uczelni i jak zawsze pięknym starym Krakowie.
Drodzy Wychowankowie.
W artykule „Piękna jest tradycji mowa” znajdziecie relację z wystawy w Muzeum Okręgowym w Koninie kolekcji kilkuset kufli, które przekazałem ze swoich zbiorów. Znajdziecie także bardzo interesujące artykuły wspomnieniowe i jak zwykle bardzo ciekawe z cyklu „Sylwetki absolwentów AGH”.
Wszystkim czytelnikom naszego periodyku życzę przyjemnej lektury i serdecznie zapraszam do współpracy w redagowaniu periodyku „Vivat Akademia”.
Artur Bęben – Redaktor Naczelny
prof. Artur Bęben