Vivat Akademia
Periodyk Akademii Górniczo-Hutniczej
01 luty 2023

Drodzy Absolwenci czytelnicy Vivat Akademia,

W Wasze ręce składamy kolejny 9 numer Vivat Akademia, którym zaznaczając nieskromnie, spróbujemy jak zwykle Was zaskoczyć i oczarować bardzo ciekawymi opracowaniami z dołączoną nutką poezji górnika Józefa Krupińskiego, który – jak sam mówił – harował pod ziemią jako ładowacz, a potem rębacz w kopalni „Ziemowit”, a także pisanym gwarą góralską „tworkiem” „Lub bób” Zdzisława Barglika. Dziękujemy w tym miejscu wszystkim, którzy dokładnie realizują nasze intencje i wspierają nas swoimi opracowaniami wspomnieniowymi i nie tylko, dzięki którym wydawany periodyk nie jest monotonny, a zawsze pod względem treści zróżnicowany i ciekawy. Warto w tym miejscu odnotować, że przed zamknięciem niniejszego periodyku, w dniu 26 października odbył się VII Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Stowarzyszenia Wychowanków AGH, na którym wybrano Zarząd i Przewodniczącego Stowarzyszenia na nową czteroletnią kadencję. Na Przewodniczącego Stowarzyszenia został wybrany dotychczasowy przewodniczący profesor Stanisław Mitkowski, dla którego jest to już trzecia z rzędu kadencja. Serdecznie gratulujemy i życzymy samych widocznych sukcesów.

Artur Bęben – Redaktor Naczelny

fot. Zbigniew Sulima

Szanowni Absolwenci.

Bardzo cieszymy się z przekazywanych przez Was naszej redakcji treści, które nie tylko wzbogacają nasz periodyk, ale i odkrywają wiele ciekawych epizodów z życia Wychowanków i są piękną nicią łączącą życie zawodowe w przemyśle z życiem w uczelni.

W niniejszym numerze zapoznacie się także z bardzo interesującą pracą pod względem literackim i charakteryzującą się wybitnymi walorami dokumentacyjnymi, a także wartościami poznawczymi. „Przeznaczenie” autorstwa Jana Izydora Korzeniowskiego, które zdobyło I miejsce w konkursie literackim „Moja pierwsza praca zawodowa” organizowanym przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, w ramach trzeciej edycji targów książki regionalnej Silasia.

Ponawiamy naszą prośbę: znajdźcie chwilę czasu i piszcie do nas, do czego Was serdecznie zachęcam.