Vivat Akademia
Periodyk Akademii Górniczo-Hutniczej
05 grudzień 2022
Strona GłównaVivat AkademiaSWAGHKontakt
100-lecie powołania Akademii
28 styczeń 2014

14 i 15 czerwca odbyły się kolejne uroczystości związane z obchodami 100-lecia powołania Akademii Górniczej w 1913 roku .

Pierwszego dnia, w piątek, na zaproszenie władz uczelni na I Zjazd Klubu Absolwentów przyjechali absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej związani z przemysłem, polityką i kulturą. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu jedenastu najwybitniejszym osobom, w podziękowaniu za okazaną życzliwość i wsparcie udzielane Akademii Górniczo-Hutniczej, przyznano „Skrzydła AGH” – nowe wyróżnienie ustanowione przez naszą uczelnię. Statuetki zaprojektowane specjalnie na tę okazję przez artystę rzeźbiarza Janusza Wątora otrzymali:

Jerzy Berger

Józef Dubiński

Aleksander Grad

Jacek Kaczorowski

Dariusz Lubera

Jerzy Miller

Wiesław Nowak

Wiesław Ochman

Paweł Olechnowicz

Marek Sowa

Herbert Wirth.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka zapowiedział, że „Skrzydła AGH” co roku będą wręczane kolejnym wybitnym absolwentom.

Podczas uroczystości rektor AGH przedstawił też najbliższe plany uczelni. Do najważniejszych zaliczył zwiększenie liczby studentów z zagranicy, tworzenie unikatowych kierunków studiów zapewniających absolwentom pracę, zdobywanie kolejnych grantów naukowych, dalszą modernizację Miasteczka Studenckiego.

W auli pawilonu A-0 odbył się również bardzo ciekawy panel dyskusyjny nt. wpływu absolwentów AGH na rozwój gospodarki i cywilizacji. Przy okazji mówiono też o problemach dotyczących szkolnictwa wyższego, m.in. o zanikającej na uczelniach wyższych relacji mistrz-uczeń i jej kluczowej roli w procesie kształcenia.

Po zakończonych obradach goście przeszli na swoje wydziały, a wieczorem spotkali się w „Krakusie” na biesiadzie zorganizowanej na wzór Karczmy Piwnej.

W sobotę o godz. 10.00 rozpoczął się „I Wielki Piknik AGH”. Gościom zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” i Orkiestra Reprezentacyjna AGH. Wielką ciekawość wzbudził pokaz, zaprojektowanych i wykonanych przez studentów naszej uczelni, dwóch pojazdów. Jednym z nich był bolid wyścigowy, który został skonstruowany przez zespół AGH Racing. Ogromnym zainteresowaniem biorących udział w pikniku cieszyły się laboratoria, które nasi naukowcy otworzyli dla publiczności specjalnie na tę okazję. I jak na każdym dobrze zorganizowanym pikniku nie zabrakło słońca, zabawy i smacznego jedzenia.

Ilona Trębacz


fotografie z uroczystości znajdują się pod adresem:
foto.agh.edu.pl/index.php?cat=43


fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima
fot. Zbigniew Sulima