Vivat Akademia
Periodyk Akademii Górniczo-Hutniczej
10 grudzień 2022
Strona GłównaVivat AkademiaSWAGHKontakt
Drodzy Absolwenci
23 styczeń 2014

W periodyku Vivat Akademia poświeconym dla was absolwentów AGH, staramy się bardzo mocno przybliżać wasze sylwetki i osiągnięcia zawodowe, a także ciekawsze wspomnienia z waszego codziennego bogatego w różne ciekawe epizody życia. Jesteśmy bardzo radzi z faktu, że piszecie do nas dzieląc się swoimi osiągnięciami i przeżyciami i że jesteście z nami w wielotysięcznej społeczności naszego Stowarzyszenia Wychowanków AGH.

prof. Artur Bęben - fot. Paweł Stachnik

W niniejszym, już 10 numerze naszego periodyku, piszemy o uroczystości wręczenia przez Prezydenta Królewskiego Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego odznaczenia honorowego Honoris Gratia przyznanego przez Prezydenta Miasta Krakowa, Absolwentowi naszej uczelni Stefanowi Radziszewskiemu z okazji 100-lecia Jego urodzin. Podniosła uroczystość w obecności Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki i członków prezydium Stowarzyszenia Wychowanków AGH z Przewodniczącym SW AGH prof. Stanisławem Mitkowskim, odbyła się 18 marca 2013 roku w Klubie Profesora AGH.

W grupie wspomnieniowej przedstawiamy między innymi dwie niezwykle barwne sylwetki bardzo zasłużonych profesorów, a to prof. Tadeusza Kubiczka i prof. Bolesława Krupińskiego, opisane przez najbliższych ich współpracowników.

Piszemy o ciechocińskich tężniach, które są unikalną tego rodzaju budowlą w Europie. To Stanisław Staszic w swym dziele O ziemiorodztwie Karpatow i innych gor i rownin Polski wskazał na możliwość przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli poprzez zagęszczanie solanki sposobem przelotnienia wód słonych, czyli za pomocą specjalnie skonstruowanych do tego celu budowli – tężni, czy jak w owym czasie mawiano – szop graduacyjnych.

Zamieszczamy w niniejszym opracowaniu niezwykłe wspomnienie o mgr. inż. górniku Bolesławie Polończyku, jedynym spośród wszystkich absolwentów AGH „Cichociemnym” w okresie II Wojny Światowej, którego wiele jego życiowych poczynań owianych jest do dzisiaj tajemnicą i która już nigdy nie ujrzy światła dziennego…

W opracowaniu znajdziecie także limeryki z twórczości Jerzego Tenerowicza wybrane z tomiku o treści górniczej z „Miedziowej Krainy”. Zachęcając do zapoznania się z treścią niniejszego opracowania, ponawiamy naszą prośbę, znajdźcie chwilę czasu i napiszcie o was do nas.

Artur Bęben – Redaktor Naczelny